מיחזור

 מיחזור

כולנו מנסים לעזור לאיכות הסביבה במידה זו או אחרת. לפניכם כמה טיפים פשוטים שכדאי לכולם לאמץ בכדי להשיג סביבה ירוקה יותר ולפתוח חלון לאוויר נקי יותר:

  1. לכו ברגל. במקום לסוע ברכבכם הפרטי לכל מקום, השתדלו לסוע באוטובוסים כשאפשר, והכי טוב- ללכת ברגל. כך תשמרו על גזרה חטובה, על אוויר נקי, וגם תחסכו כסף.
  2. מחזרו. אם תשקיעו בזה קצת מאמץ, תגלו שאפשר למחזר הרבה יותר ממה שאתם חושבים. עיתונים/ ניירות/ קרטונים- השליכו לפח המיועד לנייר. בקבוקי פלסטיק/ זכוכית- אלו שיש להם פקדון, הקפידו להחזיר לרשתות השיווק, ואלו בלי, השליכו רק בפח המיועד לבקבוקים. בגדים/ צעצועים ישנים- תרמו לנזקקים. רהיטים/ מוצרי חשמל ישנים- חפשו באינטרנט עמותות שאוספות ציוד למשפחות מעוטות יכולת. גם את הזבל הביתי שלכם את יכולים לפצל- שאריות של פירות/ירקות/ קליפות ביצים/ משלוחי פרחיםיכולים ליצור קומפוסט מצויין לדישון הגינה הפרטית או הציבורית.
  3. כבסו בהגיון. השתדלו לכבס בטמפרטורה נמוכה ולייבש בשמש כשאפשר הדליקו את מכונת הכביסה (וגם את מדיח הכלים) רק כשהם מלאים, ואם אתם זוג צעיר בלי הרבה כביסה- בחרו בתוכנית החסכונית.

אלה הטיפים לעכשיו. אני בטוחה שכל אחד מכם יכול לחשוב על הרבה דרכים נוספות לעזור לסביבה- אז בהצלחה.

איך לחסוך במים

כתבת המשך בנושא מחזור ואיכות הסיבה- איך לחסוך במים?

בכתבה הקודמת הזכרנו כמה טיפים לשמירה על איכות הסביבה ואנו מקווים שלפחות הנושא החשוב הזה התחיל לחדור לתודעה שלכם בחיי היום יום. דווקא ביום קיץ לוהט אנחנו מקדישים את המאמר לטיפים הקשורים לחסכון במים, כדי שתחשבו פעמיים לפני שאתם מתקלחים או מכבסים וכדי שידכם לא תהיה קלה על הברז!

  1. התקינו חסכמים. לפני שנתחיל לחשוב על רעיונות איך לצרוך פחות מים, צריך קודם כל להתקין בכל ברז בבית חסכם שידאג לכך שפשוט יזרמו פחות מים בכל פעם שאתם בכלל פותחים את הברז.
  2. לחסוך גם במקלחת. קודם כל אתם צריכים לתזמן כמה זמן אתם עומדים תחת הזרם של המים במקלחת. לכל המתקלחים הבזבזניים- אתם תופתעו לגלות כמה קל להפחית את הזמן של המקלחת בכמה דקות, ואל תהססו להשתמש בשעון מעורר שידאג להזכיר לכם לצאת מהמים.
  3. אפשר לחסוך מים גם באמבטיה. הורים רבים תוהים איך אפשר לחסוך במים כשעושים אמבטיה לפעוטות. יש את הפתרון הישן והמוכר של אמבטיה משותפת עם אחים או חברים, וזהו פתרון חסכוני וגם כיף לכל הצדדים. פתרון נוסף הוא סכר מפלסטיק שאיתו אפשר לחצות את האמבטיה כך שתתאים לרחיצת תינוק או פעוט אחד.
  4. שימוש משני. אם תקדישו לעניין קצת מחשבה תוכלו להעלות בעצמכם רעיונות מצויינים לשימוש משני במים. נציג לכם כמה דוגמאות: בקבוק המים שהתחמם כל היום בילקוט של הילד יכול לשמש להשקיית העציצים בבית. אם ממלאים בריכה לילדים (דבר שלא קורה לעיתים קרובות) אפשר להכניס למים קצת סבון ומשחקים מפלסטיק וכך הילדים והצעצועים מקבלים שטיפה  בו זמנית.
  5. דשא סינטטי. בעלי הגינות וודאי יודעים שכמות המים הנדרשת להשקיית גינה היא מאוד גדולה, ולכן בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בביקוש לדשא סינטטי. יש כל כך הרבה סוגים של דשא סינטטי, וכל אחד יכול למצוא את המוצר המתאים עבור הגינה והתקציב שלו. חפשו בגוגל דשא סינטטי ותופתעו לגלות עד כמה הדשא המלאכותי נראה כמו אמיתי.
  6. נסיים עם הטיפ שסיימנו בו גם בכתבה הקודמת: כבסו בהגיון. כבסו בטמפרטורה נמוכה ותלו את הכביסה לייבוש בשמש. הדליקו את מכונת הכביסה (וגם את מדיח הכלים) רק כשהם מלאים, והשתמשו בתוכנית החסכונית כמה שיותר. לבסוף, נסו את כדור הכביסה האקולוגי ותגלו דרך נוספת לחסוך משאבים ולשמור על הסביבה.

נחזור עם טיפים נוספים בכתבה הבאה.

המים בישראל

מים- מאיפה הם באים ולמה הם משמשים?

מקורות המים בישראל הם ימת הכנרת (מקור המים העיקרי), אקוויפר ההר ואקוויפר החוף, שהם מאגרים תת קרקעיים. המים משמשים את אזרחי ישראל בתחומים רבים: בחיי היום-יום בבית, בחקלאות, בתעשייה ובמקומות בילוי רבים. צריכת המים במשק הבית הישראלי מתחלקת כך שכמעט ארבעים אחוז מצריכת המים משמשת להדחת האסלה, שלושים אחוזים נוספים משמשים לרחצה, עשרים אחוזים להדחת כלים וכביסה, ורק כחמישה אחוז מהמים הם מי שתייה. תמונת מצב זו היא שגורמת לרבים לחשוב על פתרונות כיצד אפשר לחסוך במים או לחילופין להשתמש במים אפורים בפעולות כמו הדחת האסלה, שגובה כמות כה גדולה של מים מדי יום.

מים לשתייה- הכי חשובים

למרות שמי השתייה הם רק חמישה אחוזים קטנים מהצריכה היום יומית שלנו, הם תופסים מקום מרכזי בתפריט שלנו ובשמירה על הבריאות של הגוף שלנו. כל אדם צריך לדאוג לשתות 12 כוסות מים ביום (תה, קפה ומשקאות מוגזים אינם נחשבים!), ולכן אנו גם רוצים לשתות מים שהם טובים ונקיים מחומרים ומזיקים מסוגים שונים. אז מה עושים?

מים נקיים- פתרונות שונים לטיהור מים:

קנקני טיהור- קנקני טיהור כמו בריטה הם מהפתרונות הוותיקים לטיהור מים. המטהר עובד בעזרת מסנן של פחם פעיל, ויש להחליפו אחת לחודש. קנקנים אלו מתאימים בעיקר לצורכי אוכל ושתייה, אך אינם מספקים פיתרון למי שרוצה מים נקיים בכל הברזים בבית.

מערכת אוסמוזה הפוכה– מערכת זו היא היחידה שמסננת ומטהרת את המים באופן מוחלט, מכל המינרלים, חלקיקי מתכות וגם אבנית ולכלוכים. בשיטת האוסמוזה ההפוכה המים עוברים דרך ממברנה מיוחדת ובעזרת נורת UV  כל החיידקים מורחקים מהמים. במערכות מסוג זה רק 25 אחוזים מהמים מטוהרים לשתייה וכל שאר המים נשפכים לביוב.

בקבוקי מים מינרלים- למרות שנדמה לנו שמים מינרלים מגיעים ישר מהטבע, המרכיבים שלהם לא כל כך שונים ממה שיש אצלנו בברז. אם מדובר בצריכה של כמות קטנה מאוד של מים ניתן להסתדר עם בקבוקים, אך לסחוב בקבוקים מהסופר מדי שבוע זה לא פתרון לטווח ארוך.

אז לפני שאתם בוחרים, איך מטהרים, איפה קונים מערכת אוסמוזה הפוכה, מי מתקין וכו'- בדקו מה הצרכים של משק הבית שלכם ותמצאו את המוצר הטוב עבורכם.