איור ודה

איור ודה

רפואה הוליסטית נובעת מהמילה היוונית הולי שפירושה משהו שלם או כולל. שם זה תואם את גישות הרפואה האלטרנטיבית המדגישות את הצורך שבבחינה שלמה של הגוף ותפיסתו באופן ישיר על נפש האדם. בוחנים את הכאבים באיבר או בתחושה לפי הסתכלות כוללת על החיבור של האדם. אורח חיים בריא, הימנעות מלחצים וסיכונים מיותרים הם הבסיס לבריאות תקינה. כיום מרכזי ספא רבים בארץ ובעולם מציעים טיפולים לבעיות שהרפואה המודרנית לא מצליחה לפתור. איור ודה הוא טיפול מהמפורסמים בעולם כולו.

 רפואה הוליסטית

המונח נולד בשנת 1981 ונתבע באנגליה. האת היסודות ההוליסטיים ניתן למצוא במקורות היווניים. כיום רפואה מסוג זה מפותחת במיוחד בארצות המזרח הרחוק ומשם נפוצו ברחבי העולם המודרני. בעוד בעבר הרופאים בשיטה המודרנית ראו בטיפולים ההוליסטיים כרפואה סוג ב', היום הם פונים אליה בטיפול בבעיות להן אין תרופה ברורה. התפיסה היא שהרפואה ההוליסטית היא משלימה למודרנית. מחקרים רבים מצביעים על ההצלחה של טיפולים במרכזי ספא ותרומתם לבריאות הגוף.

איור ודה

עיסוי האיור ודה הינו שיטת טיפול הודית שמשמעותה 'יד החיים'. טיפול הוליסטי זה קיים כבר אלפי שנים ונפוץ מאוד בארצות דרום מזרח אסיה. מטרת הטיפול היא להביא את בריאות הגוף לרמה הגבוה ביותר ולחברה יחד עם נפש בריאה. כשהגוף במצב 'הארה', הוא מרגיש הרמוניה ושלמות נפשית. למרות שאין לשיטה שום בסיס מדעי על פי הרפואה המודרנית, הרפואה האלטרנטיבית שמקורה במסורת הסינית, רואה בעולם כמורכב מאנרגיה קסומה בשם צ'י. העובדות הן שטיפול האיור ודה אהובות על ידי מיליונים ברחבי העולם, וקיימות באלפי מרכזי ספא.

שלושת הכוחות ההודיים

לפי המסורת ההודית, קיימים שלושה כוחות ביקום ומהם מתקיימים הגוף, הנפש והחלל. האיזון בין שלושת אלה הוא תנאי לבריאות. שלושת הכוחות נקראים בהודית  'דושות' ומורכבים מ'פיטה', 'ואטה' ו'קאפה'. הואטה הוא הכול האחראי לזרימה של אנרגיות וחומרים. בתרגום חופשי זהו כוח החיים. הפיטה היא הכוח המחליף. יוצרת את חילופי האנרגיות בין החומרים. מכונה גם כוח האור. קאפה היא האחראית על החיבור בין הגופים ולמשיכה ביניהם. כו זה דואג שהכול ילבש צורה ומכונה כוח האהבה.

אבחון לעיסוי

זיהוי קיומם וחוזקם של הכוחות בגופו של המטופל הוא המרכיב המרכזי בהצלחתו של המטפל בשיטת האיור ודה. במהלך הבדיקה בוחנים את הדופק ומסיק מכך לגבי העוצמה של כל כוח בגוף. שמירה על תזונה מאוזנת ועל אורח חיים בריא הם הכלים העיקריים לשמירה על איזון בין שלושת הכוחות. לאיור ודה גישה הרואה בתזונה כמשפיעה על העוצמות, ועל מערכת העיקול כקריטית. התורה רואה בהרגלי התזונה של כל אדם כאחראיים לחוסנו ולבריאותו.

רפואה מודרנית

מבקרי השיטה מתלוננים שעדין לא נערכו מחקרים מקיפים אודות האיור ודה, ושטרם נערכו ניסויים מספקים עבור המוצרים הנמכרים עבור הטיפול כמו משחות, שמנים ואבקות. אין כמו ללכת וליהנות לפחות פעם בחודש מטיפולי גוף במרכז ספא רפאל סנטר.