מושגי יסוד רשתות אלחוט

מושגי יסוד רשתות אלחוט

ZigBee

פרוטוקול ZigBee מבוסס על העברת חבילות מיד בקצב איטי. פרוטוקול רשת זה ישפיע רבות על עולם הציוד לרשתות והאלקטרוניקה.
Hot spotההוט ספוט היא נקודה במקום ציבורי בה באי המקום יכולים לגלוש בחינם באינטרנט. זאת מתאפשר באמצעות ראוטר WiFi. הנקודה החמה נפוצה בבתי קפה, משרדים ואפילו אוטובוסים.

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)
זהו תקן בסיס לעולם התקשורת הסלולארית והמחשבים. IEEE מאגד בתוכו את כל משפחת ההתקנים 802.11 ואת תחום רשתות האלחוט.
Roamingפירוש המונח הוא נדידה. היכולת לעבור מנקודת גישה אחת לאחר ללא צורך לנתק את החיבור ולחדש אותו.
(Internet Protocol) IP addressכל התקן שנמצא על שרת אינטרנט מקבל מחרוזת של ארבעה קבוצות של ארבעה תווים. המחרוזת ייחודית לכול נקודת קצה שהיא ונועדה לזהות אותה.
אינפרה אדום (IRDA)טכנולוגיה שהייתה נפוצה מאוד בקרב מחשבים ניידים. מאפשרת להעביר חבילות מידע בין שני מכשירים תומכים. מכשירים סלולאריים מעבירים בצורה זו תמונות, קטעי וידאו ושמע. החיסרון הוא טווח קצר. קצב ההעברה הוא עד 4MB לשנייה.

Media Access Control (MAC)
ה MAC משמש כאמצעי אבטחה או זיהוי. כל כרטיס רשת או נתב מקבלים מספר באורך 48 סיביות אותו לא ניתן לשנות. זהו בעצם מקביל של הברקוד. את הכתובת ניתן לפענח ברמת החומרה המקומית בלבד.

Network Address Translation (NAT)
מערכת מסוג זה מאפשר למספר מחשבים לחלוק את אותה כתובת פרוטוקול האינטרנט. המנגנון פועל באמצעות ראוטר ומאפשר להסתיר נתונים הקיימים ברשת הפנימית.
Orthogonal frequency division multiplexing (OFDM)'ריבוב' פירושו לחלק את אותות הרדיו למספר תדרים על מנת ליצור שידור ללא הפרעה הדדית העשויה להתרחש כאשר הם מתנגשים.

Phone-line
התקן נולד על ידי ה PNA במטרה לאפשר לחיבור של רשתות אתרנט לעסקים הפועלות בקצבים מהירים ויושבות על קו טלפוני מבלי להפריע לתפקודן. היום מתכננים להחליף את התקן הישן בתקן חדש HPNA 3.0 שמתאים לקצבים המהירים שאנו מכירים היום.
Power-lineקו-חזק היא טכנולוגיה המאפשרת העברת חבילות מידע בקצב מהיר של עד MB14. המפרט הטכני עצמו מורכב מחידושים בתחום האלקטרוניקה והמחשבים. ההעברה של המידע לא מושפעת מגורמים משבשים ובכך מתבטא היתרון הגדול שלה.

Preamble A
זהו אות מקדים שניתן לסנכרן אותו באמצעות התקנים אלקטרוניים. Preamble A בעצם מהווה מעיין ניסוי כלים של ציוד הרשת.
Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS)
מערכת הרדיוס נועדה על מנת לאמת את זהותם של הגולשים באינטרנט. השימוש קיים לרוב באתרי אינטרנט של חנויות, אתרים הדורשים שם משתמש וסיסמה וכולי.
RC4זהו לוגריתם שמיועד במיוחד להצפנה במגוון תחומים.
Routerהראוטר מיועד לחבר שתי נקודות ומעלה לנקודת חיבור לאינטרנט בודדת. הנתב מעניק את אותה כתובת IP לכל המחשבים המחוברים אליו. רוב הנתבים הביתיים מתאימים לחיבור קווי של עד ארבעה מחשבים.