אל תסתכן – תחסן את הכלב שלך

אל תסתכן – תחסן את הכלב שלך

אומנם אנו לא חיים במדינת עולם שלישית, אך גם כאן בארץ ישראל אנו יכולים לאתר כלבים משוטטים שנגועים במחלות שונות ומגוונות. כמו פרוו לגורים, כלבת, תולעת הפארק, כל אלו הן מחלות מדבקות בין הכלבים והחתולים המשוטטים ברחובות, לחיות המחמד שלנו שאנו מחזקים בתנאים הטובים ביותר. מספיק שהכלב שלנו מתקרב לצואה של כלב אחר הוא יכול להידבק. גם באזור המרכז. אומנם הוטרינר שלנו בתל אביב לא נתקל על בסיס קבוע במחלת הכלבת אך מחלות אחרות הן קטלניות.

חשיבות החיסונים

החיסונים השונים נועדו להגן על הכלבים שלנו ממחלות קטלניות, בעת מתן החיסון בעל החי מפתח נוגדנים אשר בעת הצורך יגנו עליו ממחלות קטלניות שמסכנות חיים. הכלבים שלנו חשופים למחלות שונות ומגוונות המועברות ממגע ישיר, ליקוק או הרחה. אם תשאלו כל וטרינר בנוגע למתן חיסונים לכלבים תקבלו תשובה אחת ויחידה – אל תסתכן תחסן!

חיסון לכלבת

כלבת היא מחלה קטלנית שפוגעת ביונקים, להזכירכם גם אנו יכולים להידבק בכלבת. חיסון הכלבת בארצנו הוא לא מותרות, אלא בגדר חובה. כל אחד מאתנו שמגדל חיית מחמד חייב לחסן אותה נגד כלבת. כיום הוא ניתן בצמוד לתשלום רישיון להחזקת כלב. את חיסון הכלבת אנו נותנים לכלב פעם בשנה מגיל שלושה חודשים.

חיסון משושה

וטרינרים ממליצים בחום לא לפספס את חיסון המשושה כיוון שחיסון המשושה מגן על הכלב שלנו משש מחלות עיקריות: וירוס הפרוו, מחלה אשר פוגעת בעיקר בגורים אך אינה חייבת לפסוח על כלבים בוגרים, המחלה גורמת לשלשול דמי, הקאות, חום, התייבשות ומוות תוך מספר ימים ספורים מההדבקה. המחלה השנייה היא הכלבלבת, מחלה הגורמת לכלבים בוגרים וצעירים לדלקת בדרכי הנשימה, דלקות עיניים, חום, עיוותים ופגיעה במערכת העצבים. דלקת כבד נגיפית היא המחלה השלישית, בדומה לצהבת שאנו מכירים. המחלה הרביעית והחמישית שניתנת במשושה היא נגד עכברת סוג אחד עכברת סוג  שתיים מחלות אשר גורמות לפגיעה בכבד ובפגיעה בכליות. המחלה האחרונה היא פרא-אינפלואנז המחלה הפוגעת בדרכי הנשימה של חיות המחמד גורמת לשיעולים ונזלת.

תולעת הפארק

חיסון תולעת הפארק נכון לומר שהוא התרופה להיווצרות טפילים, הוא טיפול תרופתי מונע במידה שהכלב נגוע. כלב שנגוע בתולעת הפארק אינו חייב להראות סימנים מוקדמים ועד שהמחלה מתגלית זה יכול להיות מאוחר מידי, לכן תרופת מנע נגד תולעת הפארק ניתנת בין שלוש לארבע פעמים בשנה. אומנם זה לא חיסון חובה כמו הכלבת אך הוטרינרים ממליצים שלא לקחת סיכונים בהידבקות בטפיל הקטלני הזה.

כדורי תילוע

כדורי תילוע למעיים, ניתנים אחת לחצי שנה בכדי למנוע היווצרות של תולעים בקיבה, במידה והכלב נדבק בתולעים עלינו לתת לו שני טיפולים בהפרש של עשרה ימים. מינון הכדורים משתנה בהתאם למשקל הכלב. הוטרינר שלנו בתל אביב מצא כי חיות מחמד שעוברות את כל החיסונים מבקרות במרפאה וטרינרית פחות באופן משמעותי.

בית חולים וטרינרי לטיפול מושלם

בית חולים וטרינרי לטיפול מושלם

כשאנו מרגישים לא טוב אנחנו הולכים לרופא ואומרים לו בדיוק מה כואב לנו, מה מציק והיכן.      חיית המחמד שלנו היא בעצם החבר הכי טוב שלנו או אפילו נגדיל ונאמר בן משפחה קרוב. לעיתים חיית המחמד שלנו בדיוק כמונו אינה חשה בטוב, השאלה איך יודעים מה יש לה? אולי זו אלרגיה אולי זו התייבשות, זה משהו רציני שמחייב טיפול של מומחה או שמא זה סתם סימפטום חולף. בשביל לקבל את התשובה באותו הרגע, מבלי לחכות שהמצב היתדרדר אפשר ישר לפנות לבית חולים וטרינרי.

בית חולים לא צריך להישמע מלחיץ

אנחנו לא אוהבים ללכת לבתי חולים או אפילו נכון יותר לומר שונאים ללכת לבתי חולים, אנו לא צרכים לקבל את אותו הרושם על חיית המחמד שלנו. סך הכול בית חולים הוא המקום בו יש את כל המחלקות כמו אורטופדיה, אורולוגיה, כירורגיה. בזמן שאותנו מפנים לבתי חולים רק במקרים חריגים. המרפאות של הכלבים ככל שהן גדולות יותר ומונות יותר חדרים ומחלקות יכולות לשאת את השם בית חולים וטרינרי. לא אומר שהטיפולים יקרים יותר במרפאות קטנות, זה אומר שהטיפולים טובים יותר, משום שבבתי חולים וטרינריים עובד צוות רופאים המתמחים במחלקות המגוונות.

בית חולים 24/7

בית חולים וטרינרי פועל במתכונת של בית חולים רגיל, כמו אלה שאנו מכירים, בתי החולים של בני האדם. תמיד נמצא רופא תורן גם בשעות לילה מאוחרת, יש מי שמשגיח על חיות המחמד באישון לילה ויתרה מזו הווטרינר תמיד יהיה זמין לכל שאלה או במידת הצורך לטיפול דחוף. שלא נדע מצרות אבל גם כלבים וחתולים יכולים לפתח מחלה בשעות לילה מאוחרות להקפיץ את הרופא המטפל מהבית בהחלט יעלה לכם הרבה מאו כסף וסביר להניח שאם המקרה דחוף אתם תמצאו את עצמכם נוסעים לבית דגן, אם אתם גרים באזור תל אביב.

כרטיס מושלם בבית חולים מושלם

נתחיל בהיסטוריה קצרה על גידול חיות המחמד, בעבר מרפאות וטרינריות לא היו נפוצות, בדיוק כמו שאוכל לכלבים לא היה נפוץ. בעבר הכלב שלנו היה אוכל את שאריות האוכל שלנו. עם התפתחות תחום הווטרינריה בארץ ובכלל גידול חיות מחמד בבית, החלו להיפתח עוד ועוד מרפאות וטרינר בתל-אביב ובהמשך בכל הארץ. היום אנו חיים בעידן שונה לגמרי, היום אנו יכולים לעשות לחיית המחמד שלנו מנוי או כרטיס חבר במרפאות ברחבי הארץ.

מה כולל המנוי

המנוי לחיית המחמד דומה באופן מסוים לכרטיס קופת החולים שאנו נושאים בארנק, הביקורים במרפאה אינם עולים כסף, טיפולים מיוחדים נעשים באחוזי הנחה גבוהים כנ"ל גם תרופות, החיסונים התקופתיים כמובן בחינם, המנוי במרפאות אינו כולל רופא תורן בשעות לילה מאוחרות לאחר סגירת המרפאה, ובדיוק במקום הזה וטרינר חירום נכנס לתמונה. מנוי 24/7 .