זהירות בדרכים

זהירות בדרכים

כביש הוא מקום מסוכן, כך לימדו אותנו כשהיינו קטנים וכך אנו מלמדים את ילדינו היום. אבל מה בדיוק מסוכן, ואיך אפשר להגן על עצמנו ועל הסביבה שלנו בכביש?

הולכי רגל

נתחיל בהולכי הרגל, אלה הצועדים ברחובות מדי יום (וגם בשעות החשיכה). חשוב להקפיד ללכת אך ורק על המדרכה, ורחוק ככל האפשר משפת המדרכה. יש לחצות את הכביש במעברי החצייה בלבד, ולא לאפשר לילדים מתחת לגיל 9 לחצות את הכביש לבד. הסיבה לכך היא שאין לילדים קטנים את המיומנויות הפסיכולוגיות כדי לחשב את המרחק ומהירות הנסיעה של רכב מתקרב, והם אינם גבוהים מספיק כדי לראות כלי רכב מסויימים. לכן הם עלולים לטעות ולא להבין ואת מידת הסכנה בחציית הכביש ברגע מסויים. למדו את ילדכם ללכת ב"מסלול הבטוח" מהבית לבית הספר, ולהשתמש בגשרים ומעברי חצייה מרומזרים כמה שיותר. בהליכה בשעות הערב והלילה מומלץ ללבוש בגדים בהירים או לענוד סרטים מחזירי אור. אם נתקלים באזור ללא מדרכה, יש ללכת בצד שמאל של הכביש, כמה שיותר רחוק מהמכוניות ועם הפנים לכיוון התנועה.

רוכבי אופניים

רוכבי אופניים צריכים להצטייד מראש בקסדה, מגיני מרפקים ומגיני ברכיים. רוכבי אופניים חייבים לציית לתמרורים ורמזורים כמו כל כלי רכב אחר. צד ימין של הכביש הוא הצד הבטוח יותר לרכיבה על אופניים. כמו הולכי הרגל, רוכבי האופניים צריכים ללבוש בגדים בהירים וסרטים מחזירי אור בשעות החשיכה. כשמדובר בילדים הרוכבים על אופניים, לוו אותם עד לפארק או לטיילת בה הם יכולים לרכב בבטיחות ובעצמאות, בלי סכנה של מכוניות מסוכנות.

כלי רכב

כשמדובר במניעת תאונות והמנעות ממצבים מסוכנים בזמן נהיגה, הכלל הראשון הוא שמירת מרחק. שמירת מרחק מאפשרת לנהג יותר זמן להגיב במצב של בלימת פתע, מאפשרת עקיפה בטוחה והתרחקות ממכשולים בעת הצורך. בנוסף, שמירת מרחק מגדילה את שדה הראייה של הנהג, ומסייעת לנהיגה רגועה יותר. הכלל השני הוא הדלקת אורות גם בשעות היום, מה שעוזר לנהגים והולכי רגל לראות את רכבכם גם מרחוק, וכך נמנעות תאונות רבות (בכל עונות השנה). ציות לתמרורים ורמזורים הוא חשוב ביותר. גם נהגים וותיקים צריכים להתעדכן לגבי תמרורים חדשים, ולהזכיר לעצמם חוקי תעבורה שהספיקו לשכוח. נהיגה היא פעולה שדורשת הרבה תשומת לב ויש כללים רבים הקשורים לכך. בנסיעות ארוכות לדוגמא, יש לעצור להתרעננות ומנוחה כאשר אתם מרגישים עייפים (מפהקים, עיניים נעצמות, קושי לנסוע בקו ישר…). גם האיסור לגבי נסיעה בהשפעת אלכוהול קשור לכך שהאלכהול משפיע על שיקול הדעת של הנהג, מה שגורם לו להחליט החלטות שגויות לגבי הסכנות שבכביש, מאריך את זמן התגובה שלו, ומקטין את שדה הראייה. נהגים רבים חשים שהם רוצים לנהוג טוב יותר, וכדאי להם מאוד להרשם לקורס נהיגה מתקדמת, המלמד איך לנהוג בצורה בטוחה ולהמנע ממכשולים ונהגים מסוכנים בכביש.

נסיעה בטוחה.