לשחק כדורגל על דשא סינטטי

השימוש בדשא סינטטי במגרשי כדורגל החל בשנות השישים של המאה הקודמת בעיקר במוסדות חינוך ציבוריים, מגרשי ספורט ובתי ספר. שני מהנדסים מג'ורג'יה שבארצות הברית אשר עסקו בתחום החקלאות החלו להתעניין בפיתוח של דשא שלא יחייב השקיה ותחזוקה. לאחר חמש שנים בהן הותקן דשא סינטטי באצטדיון הבייסבול המפורסם "יוסטון אסתרום", הפך המרבד לאחד מן המבוקשים ביותר בארצות הברית וברחבי העולם כולו.

קצת היסטוריה

בשנות השישים המאוחרות של המאה העשרים הותקן לראשונה בהיכל הספורט טקסס מרבד של דשא סינטטי. מעמדו של מרבד הפלא קיבל לא מעט חיזוקים על בסיס חוות דעת חיוביות, ולאחר שתואר הדשא הסינטטי כ"ניצחון הכימיה" על ידי הניו יורק טיימס, כולם כבר ידעו כי מרבד הפלא הזה הולך להישאר איתנו שנים רבות נוספות. שישים שנה לאחר מכן ניתן להבחין בהימצאותו של הדשא הסינטטי בכמה ממגרשי הספורט המובילים והנודעים ביותר בעולם.

תחילת השימוש בדשא סינטטי במגרשי כדורגל

הדשא הסינטטי חולש כיום כמעט על כל ענפי הספורט לרבות גולף, כדורגל, בייסבול, טניס, פוטבול ועוד ענפים רבים. ניתן לומר שהדשא הסינטטי הציב סטנדרטים חדשים ואפשר לראשונה לערוך משחקים ואימונים אינטנסיביים מבלי לחשוש שמא המרקם או האחידות שלו יפגעו, וכמובן ללא תחזוקה כלל. לא בכדי החליטו בפיפ"א, התאחדות הכדורגל העולמית, להעביר את משחקי המונדיאל למגרשים בעלי דשא סינטטי. לדשא הסינטטי ישנם יתרונות רבים ומובהקים על פני אחיו, הדשא הטבעי.

שימוש מוגבר בתעשיית הספורט העולמית

סף בלטר, יושב ראש פיפ"א, הציג את החזון המהפכני שלו בתחילת המילניום על אף שהיה עליו לעמוד מול לא מעט קשיים שהציבו בפניו מעצמות הכדורגל המסורתיות. בראיון שנערך בזמנו הוא הביע את אמונתו המלאה בחזונו וטען כי הוא עתיד לחלחל לענף הרבה יותר מוקדם מהמצופה. כושר העמידות הגבוה של דשא סינטטי הפך אותו לאחד מהמוצרים המובילים ביותר בתעשיית הספורט העולמית וכיום ניתן להבחין בו בלא מעט אצטדיוני כדורגל וספורט הן במדינות מפותחות והן במתפתחות.

בלטר מחזק את דבריו וטוען כי הדשא הסינטטי לא סובל מקרחות ותחלואות ומצליח להוכיח את עצמו בכל המישורים.