אל תסתכן – תחסן את הכלב שלך

אל תסתכן – תחסן את הכלב שלך

אומנם אנו לא חיים במדינת עולם שלישית, אך גם כאן בארץ ישראל אנו יכולים לאתר כלבים משוטטים שנגועים במחלות שונות ומגוונות. כמו פרוו לגורים, כלבת, תולעת הפארק, כל אלו הן מחלות מדבקות בין הכלבים והחתולים המשוטטים ברחובות, לחיות המחמד שלנו שאנו מחזקים בתנאים הטובים ביותר. מספיק שהכלב שלנו מתקרב לצואה של כלב אחר הוא יכול להידבק. גם באזור המרכז. אומנם הוטרינר שלנו בתל אביב לא נתקל על בסיס קבוע במחלת הכלבת אך מחלות אחרות הן קטלניות.

חשיבות החיסונים

החיסונים השונים נועדו להגן על הכלבים שלנו ממחלות קטלניות, בעת מתן החיסון בעל החי מפתח נוגדנים אשר בעת הצורך יגנו עליו ממחלות קטלניות שמסכנות חיים. הכלבים שלנו חשופים למחלות שונות ומגוונות המועברות ממגע ישיר, ליקוק או הרחה. אם תשאלו כל וטרינר בנוגע למתן חיסונים לכלבים תקבלו תשובה אחת ויחידה – אל תסתכן תחסן!

חיסון לכלבת

כלבת היא מחלה קטלנית שפוגעת ביונקים, להזכירכם גם אנו יכולים להידבק בכלבת. חיסון הכלבת בארצנו הוא לא מותרות, אלא בגדר חובה. כל אחד מאתנו שמגדל חיית מחמד חייב לחסן אותה נגד כלבת. כיום הוא ניתן בצמוד לתשלום רישיון להחזקת כלב. את חיסון הכלבת אנו נותנים לכלב פעם בשנה מגיל שלושה חודשים.

חיסון משושה

וטרינרים ממליצים בחום לא לפספס את חיסון המשושה כיוון שחיסון המשושה מגן על הכלב שלנו משש מחלות עיקריות: וירוס הפרוו, מחלה אשר פוגעת בעיקר בגורים אך אינה חייבת לפסוח על כלבים בוגרים, המחלה גורמת לשלשול דמי, הקאות, חום, התייבשות ומוות תוך מספר ימים ספורים מההדבקה. המחלה השנייה היא הכלבלבת, מחלה הגורמת לכלבים בוגרים וצעירים לדלקת בדרכי הנשימה, דלקות עיניים, חום, עיוותים ופגיעה במערכת העצבים. דלקת כבד נגיפית היא המחלה השלישית, בדומה לצהבת שאנו מכירים. המחלה הרביעית והחמישית שניתנת במשושה היא נגד עכברת סוג אחד עכברת סוג  שתיים מחלות אשר גורמות לפגיעה בכבד ובפגיעה בכליות. המחלה האחרונה היא פרא-אינפלואנז המחלה הפוגעת בדרכי הנשימה של חיות המחמד גורמת לשיעולים ונזלת.

תולעת הפארק

חיסון תולעת הפארק נכון לומר שהוא התרופה להיווצרות טפילים, הוא טיפול תרופתי מונע במידה שהכלב נגוע. כלב שנגוע בתולעת הפארק אינו חייב להראות סימנים מוקדמים ועד שהמחלה מתגלית זה יכול להיות מאוחר מידי, לכן תרופת מנע נגד תולעת הפארק ניתנת בין שלוש לארבע פעמים בשנה. אומנם זה לא חיסון חובה כמו הכלבת אך הוטרינרים ממליצים שלא לקחת סיכונים בהידבקות בטפיל הקטלני הזה.

כדורי תילוע

כדורי תילוע למעיים, ניתנים אחת לחצי שנה בכדי למנוע היווצרות של תולעים בקיבה, במידה והכלב נדבק בתולעים עלינו לתת לו שני טיפולים בהפרש של עשרה ימים. מינון הכדורים משתנה בהתאם למשקל הכלב. הוטרינר שלנו בתל אביב מצא כי חיות מחמד שעוברות את כל החיסונים מבקרות במרפאה וטרינרית פחות באופן משמעותי.

בית חולים וטרינרי לטיפול מושלם

בית חולים וטרינרי לטיפול מושלם

כשאנו מרגישים לא טוב אנחנו הולכים לרופא ואומרים לו בדיוק מה כואב לנו, מה מציק והיכן.      חיית המחמד שלנו היא בעצם החבר הכי טוב שלנו או אפילו נגדיל ונאמר בן משפחה קרוב. לעיתים חיית המחמד שלנו בדיוק כמונו אינה חשה בטוב, השאלה איך יודעים מה יש לה? אולי זו אלרגיה אולי זו התייבשות, זה משהו רציני שמחייב טיפול של מומחה או שמא זה סתם סימפטום חולף. בשביל לקבל את התשובה באותו הרגע, מבלי לחכות שהמצב היתדרדר אפשר ישר לפנות לבית חולים וטרינרי.

בית חולים לא צריך להישמע מלחיץ

אנחנו לא אוהבים ללכת לבתי חולים או אפילו נכון יותר לומר שונאים ללכת לבתי חולים, אנו לא צרכים לקבל את אותו הרושם על חיית המחמד שלנו. סך הכול בית חולים הוא המקום בו יש את כל המחלקות כמו אורטופדיה, אורולוגיה, כירורגיה. בזמן שאותנו מפנים לבתי חולים רק במקרים חריגים. המרפאות של הכלבים ככל שהן גדולות יותר ומונות יותר חדרים ומחלקות יכולות לשאת את השם בית חולים וטרינרי. לא אומר שהטיפולים יקרים יותר במרפאות קטנות, זה אומר שהטיפולים טובים יותר, משום שבבתי חולים וטרינריים עובד צוות רופאים המתמחים במחלקות המגוונות.

בית חולים 24/7

בית חולים וטרינרי פועל במתכונת של בית חולים רגיל, כמו אלה שאנו מכירים, בתי החולים של בני האדם. תמיד נמצא רופא תורן גם בשעות לילה מאוחרת, יש מי שמשגיח על חיות המחמד באישון לילה ויתרה מזו הווטרינר תמיד יהיה זמין לכל שאלה או במידת הצורך לטיפול דחוף. שלא נדע מצרות אבל גם כלבים וחתולים יכולים לפתח מחלה בשעות לילה מאוחרות להקפיץ את הרופא המטפל מהבית בהחלט יעלה לכם הרבה מאו כסף וסביר להניח שאם המקרה דחוף אתם תמצאו את עצמכם נוסעים לבית דגן, אם אתם גרים באזור תל אביב.

כרטיס מושלם בבית חולים מושלם

נתחיל בהיסטוריה קצרה על גידול חיות המחמד, בעבר מרפאות וטרינריות לא היו נפוצות, בדיוק כמו שאוכל לכלבים לא היה נפוץ. בעבר הכלב שלנו היה אוכל את שאריות האוכל שלנו. עם התפתחות תחום הווטרינריה בארץ ובכלל גידול חיות מחמד בבית, החלו להיפתח עוד ועוד מרפאות וטרינר בתל-אביב ובהמשך בכל הארץ. היום אנו חיים בעידן שונה לגמרי, היום אנו יכולים לעשות לחיית המחמד שלנו מנוי או כרטיס חבר במרפאות ברחבי הארץ.

מה כולל המנוי

המנוי לחיית המחמד דומה באופן מסוים לכרטיס קופת החולים שאנו נושאים בארנק, הביקורים במרפאה אינם עולים כסף, טיפולים מיוחדים נעשים באחוזי הנחה גבוהים כנ"ל גם תרופות, החיסונים התקופתיים כמובן בחינם, המנוי במרפאות אינו כולל רופא תורן בשעות לילה מאוחרות לאחר סגירת המרפאה, ובדיוק במקום הזה וטרינר חירום נכנס לתמונה. מנוי 24/7 .

תזונה של כלבים וחתולים

תזונה של כלבים וחתולים

כלבים וחתולים זקוקים לתזונה מאוזנת ובריאה ממש כמונו. זו לא סתם קלישאה כשהוטרינר ממליץ "לקנות אוכל טוב ואיכותי כדי לחסוך בביקורים בבית חולים וטרינרי". זו האמת. האוכל היבש המוכן במיוחד עבור כלבים, לדוגמא, מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים לתפקוד מערכת העיכול, לשמירה על שיניים בריאות, ואפילו להארכת חיי הכלב שלכם.

 

הכלב רוצה לטעום

אל תתפתו לתת לכלב או לחתול את שאריות ארוחת הערב שלכם. אתם אולי טועים וחושבים שזהו פינוק עבורו, אך זה לא המצב. יתכן שהאוכל שנחשב עבורכם כמעדן מלכים, הוא פשוט רעל עבור חיית המחמד שלכם ויגרום לכם לבלות שעות ארוכות במרפאה וטרינרית ויגרור ביקורים חוזרים אצל הוטרינר.

 דוגמה לאוכל מסוכן לכלבים – עצמות

נכון שכולנו גדלנו עם סיפורים שונים בהם הכלבים נהנים מארוחה של עצמות עסיסיות, אבל זהו לא המצב. כשכלב אוכל עצמות, העצמות יכולות להשבר והקצוות עלולות לשרוט ולפצוע חלק ממערכת העיכול. אז רוצים לתת לכלב ללעוס עצם? לכו לחנות ופנקו את הכלב בעצם משחק המיועד ללעיסה (ולעולם אינו נגמר…).

 בצל וחתולים

בצל מסוכן בעיקר לחתולים כיוון שהוא גורם למצב הנקרא אנמיה המוליטית. יש להזהר מלתת לחתולים בצל חי, מבושל או אפילו אבקת בצל, ומסיבה זו אין לתת לחתול לנבור בפח האשפה שם הוא עלול למצוא שאריות של בצל, חי או בתבשיל.

 תבלינים וכלבים

תבלינים גורמים לחוסר איזון בגוף של הכלב שלכם, ויש תבלינים המהווים רעל עבורו. גם צריכה מוגברת של מלח איננה מומלצת, ולכן וטרינרים ממליצים לרכוש עבור הכלב אוכל יבש שיש בו את המרכיבים שהכלב זקוק להם ובכמות הנכונה.

 שוקולד

קשה להאמין שהמאכל המתוק שעושה לנו כל כך טוב, הוא רעל לכלב ולחתול שלנו. השוקולד מכיל שני רכיבים מסוכנים לבעלי חיים- כמות שומן גבוהה העלולה לגרום לדלקת בלבלב, וכן קקאו שגורם להיפראקטיביות ועד אפילו בעיות בלב. ככל שאחוזי הקקאו בשוקולד גבוהים יותר, כך הוא מסוכן יותר.

 איך יודעים?

אחד הסימנים הברורים ביותר לכך שהכלב או החתול שלכם אכל משהו שאינו טוב עבורו – הקאה. אם הכלב או החתול שלכם מקיאים, הביאו אותו מהר למרפאה וטרינרית או בית חולים וטרינרי בכל שעה (גם באמצע הלילה!).

האם צריך ביקור אצל וטרינר לפני אימוץ חתול או כלב ?

האם אתם מתכננים לאמץ גור חתולים או כלבלב צעיר ושובב? האם הילדים לוחצים עליכם לאמץ חתול או כלב ואתם חוששים מהנושא ומעוניינים לקבל ייעוץ? ובכן, כדאי לכם להגיע לאחד מסניפי רשת בית חולים וטרינרי בכיכר, רשת הממוקמת בשלושה מרכזים ברחבי תל אביב, וכך תקבלו את כל המידע הנדרש לדעת לפני אימוץ וגידול חתול או כלב. יש להיערך מראש לקראת האימוץ, לרכוש ציוד שנדרש לגידול נכון של חיית המחמד, כדאי להכיר את הרגלי החיים וההתנהגות של החיה וחשוב כי גם הילדים ישתתפו בשיחה על מנת להבין שחיית מחמד אינה צעצוע ויש לטפל בה ולדאוג לכל צרכיה.

אחריות הגידול של חיית מחמד

לא פעם אנו עדים לכך שמשפחות מאמצות חתול או כלב אך אחרי תקופה קצרה הן מחליטות לחפש משפחה אחרת לחיית המחמד או שהן מזניחות את החיה ולא מפגינים רגישות וקשב לצרכי החתול או הכלב. שיחת מקדימה עם וטרינר ברשת בית חולים וטרינרי בכיכר תכין אתכם לקראת האימוץ וכך תבינו במה כרוך נושא האימוץ של חתול או כלב, מהן עלויות הטיפול והאוכל, מתי יש לבקר אצל וטרינר, ובסיכומו של עניין תוכלו לקבל החלטה לבד או יחד עם הילדים האם אתם אכן עורכים ונכונים לקראת הכנסת בן משפחה חדש למשפחה והאם אתם יכולים להתחייב לדאוג לכל הצרכים הייחודיים של הכלב או החתול המאומץ.

איזו חיית מחמד מתאימה לכם

לכן, לפני שאתם ממהרים לאמץ חתול או כלב הנכם מוזמנים לשיחת ייעוץ ברשת בית חולים וטרינרי בכיכר וכך תלמדו כל מה שנדרש לדעת לפני קבלת ההחלטה החשובה לכם ולחיית המחמד האהובה שתלווה אתכם שנים ארוכות.